Historie spolku

Spolek vznikl v roce 1909  jako " Odbor divadelních ochotníků" při založení "Odboru národní jednoty severočeské". Pod národní jednotou fungoval až do konce roku 1922. Dne 1.ledna 1923 dochází k založení samostatného spolku divadelních ochotníků v Olešnici. Spisovatel Alois Jirásek dopisem z 3.března 1923 povoluje,aby spolek nesl jeho jméno .Spolek fungoval až do konce padesátých let, kdy v roce 1957 hrál poslední představení hry Psohlavci . Změnou společenských hodnot a nástupem televize spolek pomalu upadal v zapomnění.....

Obnovení spolku

V jednoho únorového dne roku 2004 nastal v historii spolku zásadní obrat.

Chalupář pan Zdeněk Peroutka,jehož celoživotní vášní bylo ochotnické divadlo,přinesl na ples hru J.K.Tyla  Tvrdohlavá žena.Několik hostů si ji nejprve z legrace pročítalo,ale potom se rozhodli hru nastudovat.Konečně 9.a 10.dubna 2005 byla za velkého zájmu obecenstva hra představena.

Téměř po 82 letech se konala  23.dubna2005  první valná hromada obnoveného spolku Jirásek.Spolek byl zároveň oficiálně zaregistrován.

Aktivita spolku  do letošního roku